5 порад як уникнути професійного вигорання, працюючи віддалено

5 порад як уникнути професійного вигорання, працюючи віддалено

Вигорання - це стан, в якому людина відчуває апатію та виснаження. У галузі IT такий синдром є своєрідною "професійною хворобою", що наразі зустрічається доволі часто, зокрема через пандемію. Адже в наслідок цього, багато хто перейшов на дистанційну роботу всупереч своїм бажанням.

Як же виявити перші ознаки вигорання і запобігти цьому, працюючи віддалено? У цій статті експерти EPAM Anywhere поділилися п'ятьма корисними порадами. 

Як розпізнати вигорання? 

Досить часто вигорання плутають зі стресом. Багато хто вважає, що поганий емоційний і фізичний стан - це тимчасові явища, які з часом нормалізуються. Однак, це досить різні речі. Основним показником вигорання є низька емоційна витривалість. Це, перш за все, почуття емоційного спустошення, безпорадності та невмотивованості. 

"Професійне вигорання" розвивається поступово у декілька стадій. Спочатку нам здається, що нова робота приносить задоволення, підвищує самооцінку і підтримує стабільний рівень продуктивності. Після того, як ейфорія зникає, починається фізичне та емоційне виснаження. Це втілюється через головний біль, підвищений кров'яний тиск і серцебиття. На емоційному рівні співробітники дуже часто уникають спілкування, мають сумніви в успіху своєї роботи, важко зосереджуються та втрачають продуктивність. Якщо ви відчуваєте щось подібне, варто визнати, що стрес поступово керує вашим життям і ситуацію потрібно терміново змінити.

Якщо цього не зробити, ваш стан може погіршитися: наступний крок - хронічний стрес. Фактично, цей стан характеризується більш яскраво вираженими симптомами попередньої стадії. На фізичному рівні ви відчуваєте повне безсилля відразу після пробудження, ніби ви зовсім не спали; часто хворієте та відчуваєте апатію. Втома від роботи стає звичкою. 

Як наслідок формується стадія вигорання. Це критичний етап, який навіть може спровокувати серйозні захворювання, такі як депресія і хронічна втома. 

Як цьому завадити? 

Порада 1: Відокремте роботу від особистого життя 

Freelance business analytics з EPAM Anywhere пропонують певні ритуали, які допоможуть налаштуватися на роботу вранці. Це можуть бути фізичні вправи, ранковий душ, прогулянка тощо. Оберіть свій "сигнал", що символізуватиме початок роботи та її завершення. Експериментуйте з робочим графіком. Наприклад, спробуйте почати працювати рано вранці, зробити денну перерву на кілька годин, і повернутися до роботи ввечері. Необхідно розмежувати роботу і особисте життя. Втілюйте це за допомогою різних облікових записів електронної пошти, різних браузерів або навіть окремих смартфонів, щоб максимально розділити ці два напрямки.

Порада 2: Складіть графік роботи

Так, дистанційна робота дозволяє бути більш незалежним, але вільний графік може виявитися пасткою. Замість роботи у відведений час, ви прокидаєтеся і лягаєте спати з ноутбуком. Більш того, вільний розклад не має на увазі бути на зв'язку 24/7. Щоб уникнути таких проблем, варто встановити чіткі межі, коли ви працюєте і коли ви спілкуєтеся за колегами з робочих питань.

Порада 3: Враховуйте терміновість та пріоритетність завдань 

Доволі часто ми отримуємо від колег або керівників повідомлення на кшталт "Негайно потрібно…" або "Термінове завдання..." і, найчастіше, кидаємо всі свої справи заради нової роботи. Але спочатку варто перевірити, чи дійсно це завдання більш пріоритетне, ніж поточне. Враховуючи важливість завдань, розподіляйте їх на свій робочий час і виконуйте поступово, адже досвід говорить про те, що не завжди такі повідомлення вартують вашої термінової уваги, а іноді можуть навіть зачекати наступного робочого дня. 

Порада 4: Встановіть короткі і довгі перерви

Обов'язково плануйте відпустку на один-два тижні щороку, дозволяйте собі взяти три дні вихідних, якщо відчуваєте необхідність. Вільний час протягом дня приділіть собі та близьким: на прогулянку з собакою, на читання книжки або спілкування з друзями на неробочі теми.

Порада 5: Не варто нехтувати психічним здоров'ям

Психічне здоров'я так само важливе, як і фізичний стан. Якщо ви помітили коливання настрою, нездатність контролювати рівень стресу або апатію, можливо, вам потрібна професійна допомога. Сучасна медицина пропонує різні варіанти перевірки вашого психічного здоров'я, консультації та онлайн-терапію. Не бійтеся визнати свою проблему і попросити допомоги у керівника або наставника. Поговоріть зі своїми товаришами по команді, щоб підняти настрій і  відчути, що ви не самотні. 

Підсумуємо 

Вигорання не настає раптово. Є певні "дзвіночки", що сигналізують про стрес і незадоволення роботою. Щоб запобігти цьому, знайдіть час для відпочинку і прислухайтеся до своїх почуттів. Ми сподіваємося, що наші прості поради допоможуть вам поліпшити ваш віддалений спосіб життя. Якщо ви вважаєте цю статтю корисною, порадьте її до перегляду і своїм колегам!

 

Наступна публікація