Почни з себе на шляху до ефективного поводження з відходами

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber

Система поводження з відходами в Україні є вкрай неефективною та потребує негайного реформування.

За статистикою в Україні 95,3 % побутових відходів захоронюється на сміттєзвалищах. Серед усіх населених пунктів лише 1,9 % охоплено сортуванням відходів.

Особливу небезпеку становлять шкідливі відходи, що потрапляють до сміттєзвалищ у складі побутового сміття та завдають неабиякої шкоди здоров’ю людини. Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно від неналежного поводження з небезпечними хімікатами та забруднювачами помирає 1 260 українців. Попри обраний Україною проєвропейський курс, за вищенаведеним показником наша держава знаходиться на рівні африканських країн (Замбія, Уганда, Нігерія, Камерун) та посідає 14-те місце серед 183-х країн світу.

Україна, підписавши у 2014-ому році Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, зробила свій вибір, зокрема у сфері поводження з відходами. У Польщі захоронюється на сміттєзвалищах 44 % побутових відходів, у Швеції – лише 0,7 %; водночас в Україні – практично усі побутові відходи. Головний пріоритет, яким керується Європейський Союз щодо системи поводження з відходами, – це запобігання їхньому утворенню. В Європі передусім застосовуються наступні економічні інструменти запобіганню утворення відходів: стимулювання безвідходних технологій, встановлення обов’язкової плати споживачами за певні предмети чи елементи пакування, наприклад, поліетиленові пакети.

Будь-яка реформа починається зі змін у свідомості громадян, тому українцям потрібно переосмислити своє ставлення до поводження з відходами, аби зменшити навантаження на довкілля. Поки в Україні розробляються плани управління відходами на національному та регіональному рівнях, а також відповідне законодавство, кожен з нас може зробити свій внесок у збереження довкілля та здоров’я людини завдяки належному поводженню з відходами у своїй домівці, будинку, селі чи місті. Стан нашого довкілля залежить, перш за все, від нас самих.

Ці кроки є досить простими, але сподіватися на позитивний результат можна лише за умови, що вони стануть масовими. Купуючи лимон чи яблуко, ми кладемо їх у різні поліетиленові пакети, при цьому навіть не замислюючись, що пакети зі смітника згодом опиняться на сміттєзвалищі, де розкладатимуться упродовж століть або горітимуть, виділяючи токсини у довкілля. Втім, відмовитися від зайвого поліетиленового пакета чи пластикової пляшки зовсім нескладно.

Відсутність роздільного збирання побутових відходів у населених пунктах, їхнього повторного використання, перероблення, компостування та екологічно безпечного захоронення на сміттєзвалищах призводить до того, що організовані та стихійні звалища відходів ростуть у нас, як у лісі гриби.

Важливо запроваджувати сортування та подальшу переробку таких відходів, як скло, папір, пластик, метал. Органічні відходи також слід збирати окремо та компостувати. Належне поводження з відходами – це безпечне та чисте довкілля, економія коштів та збереження природних ресурсів.

Почни з себе – організуй сортування відходів у відповідний спосіб!

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація