Осінь цього року запам'ятається підготовкою до місцевих виборів та посиленням карантинних заходів. Залишається лише питання, чи поповнить цей список чергове підвищення тарифів на ЖКГ.
За останні роки в Україні склалася недобра традиція: напередодні чергового опалювального сезону влада підвищує ціни на комуналку. Влітку журналісти неодноразово заявляли про швидке підвищення тарифів на газ, світло і воду, але поки в щомісячних платіжках фігурують знайомі цифри.
Звичайно, перед виборами нам навряд варто очікувати непопулярні рішення, а ось з офіційним стартом опалювального сезону 2020/2021 багато що може змінитися. Для багатьох українців тарифи на комуналку і так є непідйомними — це підтверджують дані популярного сервісу мікрокредитування MyCredit, де часто оформляють онлайн-позики для погашення боргів по ЖКГ. Чи погіршиться ситуація в цьому році, сказати складно: влада поставила питання з підвищенням комунальних платіжок на паузу, чекаючи на закінчення передвиборної гонки.
Тарифи на електроенергію — поки без змін
В останні місяці в ряді ЗМІ пройшло повідомлення про підвищення тарифів на світло, але Міненерго спростувало цю інформацію. Представники відомства запевняють, що в умовах складної економічної ситуації будуть збережені діючі коефіцієнти, які є найнижчими в Європі:
- при місячному споживанні до 100 кВт/год — 90 коп. за кВт/год;
- при використанні більш 100 кВт/год — 168 коп. за кВт/год.
У той же час економічний аналітик Віктор Скаршевський висловив думку, що з 1 січня пільговий тариф на електроенергію скасують. Цю інформацію Міненерго не підтвердило, але й не спростувало.
Міськводоканали вимагають перегляду цін
Перегляд тарифів на холодну воду планувався навесні, але через тотальний карантин це питання було відкладено. Місцева влада категорично відмовляється підвищувати ціни перед виборами, і комунальники взяли тимчасову паузу.
Нагадаємо, що тариф на холодну воду напряму залежить від вартості реагентів та електроенергії. І якщо остання подорожчає, у водоканалів з'явиться вагомий аргумент вимагати доплати до 20%.
Нафтогаз змінює ціни щомісяця
Найцікавіша ситуація з тарифними ставками склалася на національному газовому ринку, який був офіційно запущений в серпні. МВФ хоче, щоб влада встановила на блакитне паливо ринкову ціну, яка буде змінюватися з урахуванням сезонності та реальних потреб споживачів.
У відповідь на запити міжнародних кредиторів Нафтогаз розробив кілька пакетів послуг для операторів внутрішнього ринку і домашніх господарств. У період з серпня по жовтень ціна на газ підвищувалася вже тричі й дійшла до 5,24 грн за кубометр без ПДВ та надбавки за транспортування. З урахуванням того, що в зимовий період Нафтогаз планує оперативно проводити додаткові коригування, єдиний вихід для українців, які живуть в приватних будинках, — затягнути паски, або все-таки оформити кредит онлайн на картку через інтернет в mycredit.ua
Що в результаті?
Незважаючи на видиму стабільність, факт швидкого зростання цін на комуналку не викликає сумнівів. Підвищення тарифів на електроенергію, воду або газ обов'язково призведе не тільки до оновлення цифр у всіх платіжках, але й до зміни вартості базових продуктів харчування — цей урок ми вивчали не раз. Все, що залишається, — шукати нові способи економії комуналки, перерозподіляти сімейні бюджети або сподіватися на теплу зиму.